Site Search

Local teachers recognised as quality AFL Ambassadors

Friday, July 22, 2016 - 10:34 AM

On behalf of the Falcons Football District we are please to congratulate Thomas Moscarda (Woodvale Secondary College), Kris Fenn (Alkimos Primary School), Paul Batskos (Eddystone Primary School) and Ken Dillon (Irene McCormack Catholic College) who have been recognised as finalists in the 2016 AFL School Ambassador of the Year Awards. 

The West Australian Football Commission has announced 29 finalists across six categories ahead of the AFL School Ambassador Awards Night to be held at Domain Stadium on Thursday, August 4.

The annual award night recognises dedicated teachers and school staff who actively promote Australian Football in their school community.

A total of 29 finalists were selected from a pool of more than 100 nominations, with a winner for each category (listed below) to be crowned on the night.

Award categories

Primary School AFL School Ambassador Award
Secondary School AFL School Ambassador Award
First Year AFL School Ambassador Award
Indigenous AFL School Program Award
Female AFL School Program Award
Multicultural AFL School Program Award

Award winners for the Primary and Secondary School categories will receive a trip for two to Melbourne to watch an AFL Final.

Four staff members from Tuart Rise Primary School in Baldivis have been named finalists, including previous winners Narelle Scott, Brigit Wall and cleaner Paul Polczynski.

The Peel District topped the number of finalists with a total of six, while five were named from the East Fremantle District.

For more information on the AFL School Ambassador program click here.

2016 AFL School Ambassador Finalists 

Outstanding First Year AFL School Ambassador
Sue Leach - Rostrata Primary School
Paul Polczynski - Tuart Rise Primary School
Brendan Chapman Aquinas College
Jake Davis - Eastern Hills Senior High School
Jessica Watt - South Kalgoorlie Primary School

Outstanding Female AFL Program
Rhys Brooks - Riverton Primary School
Samantha Eaton - Girrawheen Senior High School
Tanya Ierace - Halls Head College
Jack Green - Tuart Rise Primary School
Ken Dillon - Irene McCormack Catholic College

Outstanding Indigenous AFL Program
Craig Callaghan - Coodanup College
Robert Thomson - Clontarf Aboriginal College
Simon Nimmo - Yule Brook College

Outstanding Multicultural Program
Paul Batskos - Eddystone Primary School
Taziana Leunig - Melville Senior High School
Glen Cookson - Weld Square Primary School
Yasmin Reading - International School of Western Australia
Vicki Bramwell-Keys - Cannington Community College

Most Outstanding Primary AFL School Ambassador
Nuria Ushoroff - Australian Islamic College
John Chalwell - Canning Vale Primary School
Kris Fenn - Alkimos Primary School
Narelle Scott - Tuart Rise Primary School
Matt Snell - Ashfield Primary School
Brigit Wall - Tuart Rise Primary School

Most Outstanding Secondary AFL School Ambassador
Oliver Beath - All Saints College
Darren Young - Ellenbrook Secondary College
Thomas Moscarda - Wanneroo Secondary College
Steve Pendleton - Emmanuel Catholic College
Chris Tan - Churchlands Senior High School

Photo: 2015 Most Outstanding Multicultural Award winner and 2016 nominee Brigit Wall with Wade Spilcker from the Fremantle Dockers FC